Ödeme ve Teslimat Koşullarımız

Ödeme Koşulları

Web sitemizden alışveriş Banka Havalesi  /  EFT ya da online kredi kartı yoluyla yapılmaktadır.

Banka havalesi / EFT için aşağıdaki banka bilgilerimizi kullanabilirsiniz. Ödeme açıklamasına   tarafınıza iletilen eposta bildiriminde görülen Sipariş Numarasını yazmanız gerekmektedir. Bu şekilde ödemeleriniz hızlıca onaylanacaktır.

Hesap sahibi: Makro Reklamcılık Limited Şirketi
Banka: İş Bankası Şube: Oto Sanayi  – İstanbul
Hesap no: 1007306
IBAN: TR79 0006 4000 0011 1071 0073 06

Web sitemizde kredi kartı ile yapılan alışverişler için PayTR ödeme altyapısı kullanılmaktadır. Bu şekilde her türlü kredi kartınıza online tek ödeme ya da  online taksit imkânlarımızdan yararlanabilirsiniz. Online ödemelerinizde siparişiniz sonunda kredi kartınızdan tutar çekim işlemi gerçekleşecektir. Muhtemel sipariş iptali veya stok sorunları nedeniyle sipariş iptallerinde kredi kartınıza para iadesi 5 iş günü içerisinde yapılacaktır.

Teslimat Koşulları

Siparişinizin onaylanmasından sonra “Hesabım” bağlantısı üzerinden siparişlerinizi görüntüleyebilir, durumları hakkında bilgi sahibi olabilir ve kargoya verildikten sonra kargo takibi yapabilirsiniz.

Siparişleriniz onaylandıktan sonraki 10 iş günü içerisinde hazırlanarak kargoya verilir.

Teslimat adresinin uzaklığına göre de kargo şirketi 1-3 gün içerisinde siparişinizi size ulaştıracaktır. Bu yüzden üyelik bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olması önemlidir.

Saat 17.00’den sonra verilen siparişler ertesi gün işleme alınır.

Hafta sonu ya da resmi tatillerde verilen siparişler, takibindeki iş günü işleme alınır.

Bayram ve tatil günlerinde teslimat yapılmamaktadır.

Kargo Şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve eksiklik olduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda belirtilen gün süresinde sarkma olabilir. Bu sarkmalardan dolayı alıcı satıcıya herhangi bir sorumluluk yükleyemez. Ürün, Alıcı’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya Alıcının yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden satıcı sorumlu değildir. Belirtilen günler içeriğinde ürün/ürünler müşteriye ulaşmadıysa teslimat problemleri satis@giller.com.tr e-posta adresi kullanılmak sureti ile derhal bildirilmelidir.

Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak Kargo Şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer Kargo Şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkı alıcıda vardır. Paket Alıcı tarafından teslim alındıktan sonra Kargo Şirketinin görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın Alıcı’da kalan kopyasıyla birlikte satis@giller.com.tr e-posta adresi kullanılmak sureti ile derhal bildirilmelidir.